Консультанти онлайн:
ПН - ПТ: з 9:00 до 18:00
Замовити дзвінок
Категорії

Охорона праці в електроенергетиці... Під напругою

Про виробничий травматизм, системі управління охороною праці в електроенергетиці та проблеми, що виникають при експлуатації небезпечних об'єктів, - думка фахівців Держгірпромнагляду та Міненерговугілля.

До Європи нам далеко

За словами головного спеціаліста управління нагляду в металургії, енергетиці, будівництві та котлонагляду Держгірпромнагляду Володимира Гажамана, рівень загального травматизму в електроенергетиці за останні п'ять років знизився на 40%, смертельного – на 25-30%. Однак він залишається ще досить високим. Коефіцієнт частоти нещасних випадків зі смертельним наслідком становить близько шести випадків на сто тисяч працюючих за рік, що значно перевищує рівень європейських країн. Такий стан промислової безпеки та охорони праці на підприємствах, що перебувають у сфері управління Міненерговугілля України, не можна вважати задовільним.

Аналіз травматизму показав, що нещасні випадки сталися на спеціалізованих енергетичних підприємствах в основному з оперативними працівниками, які мають достатній досвід, кваліфікацію і, власне, повинні забезпечувати безпечне виконання робіт. Це свідчить про незадовільну роботу по охороні праці керівників підприємств, структурних підрозділів, служб охорони праці . Недостатню увагу питанням безпеки приділяється і в Міненерговугілля України.

Серед проблемних питань в електроенергетиці: низький рівень виконавчої і технологічної дисципліни працівників, порушення вимог безпеки під час експлуатації обладнання, машин і механізмів. Стабільно збільшується кількість небезпечних робочих місць, де в результаті використання застарілої техніки та обладнання (в енергетиці знос енергетичного обладнання досяг критичного рівня) ризик нещасних випадків зростає, незадовільними є забезпечення працюючих ЗІЗ і рівень знань працівників з питань охорони праці . Атестація робочих місць проводиться, як правило, з метою призначення пенсій на пільгових умовах та надання інших пільг та зрідка – для приведення умов праці до нормативних. Не дивно, що випадки травмування працівників повторюються з року в рік.

Так, тільки в серпні поточного року сталося чотири випадки смертельного травмування працівників від ураження струмом, три з яких – при виконанні робіт в електромережах напругою 0,4 кВ.

Приховати смертельні випадки на робочих місцях в енергетиці неможливо, проте значна кількість нещасних випадків, особливо з нетривалою втратою працездатності, все ж ховається від розслідування та обліку, а у разі розслідування їх нерідко ще кваліфікують як невиробничі.

Серйозною проблемою галузі є кількість енергетичних об'єктів (ліній електропередачі, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів), що перебувають у власності підприємств – споживачів електроенергії, які не мають відповідної інфраструктури та матеріально-технічної бази для забезпечення необхідного рівня їх експлуатації. Це негативно впливає на надійність електропостачання населення, а також створює загрозу ураження електричним струмом людей, в т. ч. дітей. На таких підприємствах часто не дотримуються елементарні умови: наявність ЗІЗ і знаків безпеки. Вивести їх з експлуатації неможливо, оскільки через ці мережі здійснюється електропостачання споживачів (населення, підприємств, садових товариств тощо). Тобто, енергопостачальні компанії використовують їх в особистих цілях, передають електроенергію споживачам, але при цьому не приймають ніяких заходів для забезпечення належного рівня експлуатації цих об'єктів.

Оцінюючи стан охорони праці та промислової безпеки в галузі, слід визнати, що «напруга» проблемних питань з охорони праці та промислової безпеки в електроенергетиці досить висока. І якщо його не знімати, воно знову і знову буде бити по галузі аж ніяк не європейським рівнем травматизму.

Для вирішення проблемних питань галузі, в тому числі і проблеми безпечної експлуатації енергетичних об'єктів, на думку фахівців Держгірпромнагляду, необхідно:

  • здійснити реконструкцію та модернізацію Об'єднаної енергетичної системи України та систем електропостачання населених пунктів України; реконструкцію та переоснащення діючих електростанцій;
  • розробити методику визначення залишкового ресурсу безпечної експлуатації електроенергетичного обладнання та ліній електропередачі, що відпрацювали встановлений ресурс, провести оцінку технічного стану і залишкового ресурсу енергетичного обладнання;
  • забезпечити належний рівень експлуатації енергетичних об'єктів шляхом створення експлуатаційних служб і розширення відповідної матеріально-технічної бази;
  • передати енергетичні об'єкти, власники яких не можуть забезпечити необхідний рівень їх експлуатації, на баланс обласних енергопостачальних компаній;
  • передати на обслуговування енергетичні об'єкти спеціалізованої організації, що відповідає за технічну експлуатацію та безпечне обслуговування.

Відомчий нагляд на висоті, але...

У Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України забезпечення безпечних умов праці персоналу на виробництві називають одним з головних пріоритетів своєї діяльності. З метою попередження аварій та нещасних випадків тут введено повний облік випадків виробничого та невиробничого травматизму на підприємствах ПЕК і нещасних випадків із сторонніми особами, що сталися на обладнанні енергокомпаній. З приводу кожного смертельного, тяжкого або групового нещасного випадку керівники підприємств проводять службові розслідування за участю працівників міністерства, Держенергонагляду, представників акціонерних компаній. Питання охорони праці систематично розглядаються на засіданнях колегій міністерства.

Нерідко до нещасних випадків, які відбуваються на території розташування енергетичних об'єктів, призводить обрив проводів ВЛ у результаті падіння дерев. Причиною третини з них є неналежне утримання зелених насаджень в охоронних зонах ПЛ. Для контролю та систематичної роботи з розчищення трас ПЛ Міненерговугілля України та Держенергонагляду затвердили Плани розчищення трас енергопостачальних компаній ПЛ 0,4-110(150) кВ на 2012 р.

Проблема в тому, що часто відповідальних за утримання охоронних зон інженерних мереж (повітряних і підземних кабельних ліній електропередачі, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв) не знайдеш. Щоб чітко розмежувати відповідальність електропередавальних організацій, суб'єктів господарювання, місцевих органів виконавчої влади і громадян, які мають у власності ліси, багаторічні насадження та земельні ділянки, Міненерговугілля України розробило проект Закону України «Про внесення змін до лісового і Земельного кодексу України». З цією ж метою розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил охорони електричних мереж».

У минулому році в Міненерговугілля при активній участі підприємств ПЕК переглянули такі важливі для електроенергетичної галузі нормативні акти, як Положення про організацію роботи з персоналом підприємств електроенергетики, Положення про особливі умови безпечного виконання робіт на підприємствах електроенергетики, Інструкція щодо надання першої допомоги потерпілим внаслідок нещасного випадку, що стався при обслуговуванні енергетичного обладнання. Підготовлена нова редакція Правил охорони праці при експлуатації електроустановок. Однак не переглядалися тривалий час нормативно-правові акти з охорони праці , що діють практично тільки на підприємствах Міненерговугілля, наприклад, Правила техніки безпеки при експлуатації водного господарства, гідротехнічних споруд та гідромеханічного обладнання електростанцій, Правила вибухопожежобезпеки топливоподач електростанцій і т. д.

На підприємствах ПЕК, за повідомленням Міненерговугілля, застосовуються нові методи роботи в сфері охорони праці. Так, в ПАТ «Донецьк-обленерго» впровадили вертикально-інтегровану структуру дирекції з охорони праці та промислової безпеки. У ПАТ «Дніпро-енерго» в структуру дирекції ввели служби охорони праці електростанцій та їх сервісних підрозділів. Продовжується робота по впровадженню на підприємствах міжнародного стандарту за оцінкою гігієни і безпеки праці ОН5А5 18001 з сертифікації діючих систем управління охороною праці на відповідність міжнародним стандартам з охорони праці . Міжнародні сертифікати вже отримали НЕК «Укренерго», ПАТ «Дніпро-енерго», «Київобленерго», «АЕС Рівнеенерго», «Львівенерго», «Хмельницькобленерго».

На підприємствах електроенергетики створені телефони «гарячої лінії», щоб люди могли оперативно повідомляти про аварії і інших надзвичайних ситуаціях, пов'язаних з електромережами, а енергетики — своєчасно на них реагували.

Що стосується роботодавців, то вони, за оцінками Міненерговугілля, в основному виконують обов'язки щодо створення безпечних умов праці та проведення атестації робочих місць за умовами праці. Станом на 01.01.2012 р. в енергетичних компаніях було атестовано 25,1 тис. робочих місць. Працівники галузі застраховані від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, забезпечені санітарно-побутовими приміщеннями, засобами індивідуального та колективного захисту. Одночасно підприємства проводять інвентаризацію готівки ЗІЗ, такелажу, інструментів і пристроїв, щоб замінити морально застарілі та непридатні для використання на нові та сучасні. Для прикладу — масляні вимикачі замінюють на вакуумні, застарілі показники напруг і лази для залізобетонних опор — на сучасні моделі, застосовуються нові ЗІЗ органів слуху. Впроваджується програмний комплекс з обліку забезпечення персоналу спецодягом, спецвзуттям та миючими засобами.

Аналіз ефективності функціонування системи медицини праці на підприємствах ПЕК показав, що вона не відповідає вимогам чинного законодавства. Тому спільно з науковими працівниками Донецького медичного університету Міненерговугілля розробило сучасний проект Концепції створення та функціонування системи медицини праці в паливно-енергетичному комплексі України.

Отже, проблеми у сфері охорони праці в галузі є, про них відомо і Держгірпромнагляду, і Міненерговугілля і тут готові працювати над їх вирішенням.

журнал "Охорона праці" №10, 2012

 

( 117 )
Коментарі
Поки немає відгуків
Залишити відгук
Ім'я*
Email
Введіть коментар*